Струмички чалбур

2.1kviews

Еве најпосле и струмички чалбур, оригинален рецепт 🙂 На мојата страница “Со љубов,за вас” го имав објавено одамна, на Coolinarika исто така, но дури сега му дојде времето на блогот. Пробајте, старински вкус и арома која не ве остава рамнодушни…
Продолжи со читање “Струмички чалбур”

You may also like

Појадок за здравје

299views

Појадокот е многу важен, знаете сите… Диетален, или богат и разноврсен, секогаш да го имате! Енергијата треба да започне наутро!
Моите родители секогаш подготвуваат пребогат појадок, пржени јајца, пржено сирење, пржена урда, пинирлии, просеник, баници…
Еден период и јас го практикував таквиот појадок, но ете дојде време кога за пржење и печење некако се нема баш многу време наутро…

Продолжи со читање “Појадок за здравје”

You may also like

Богат чалбур

339views

Чалбурот во уште една варијанта, со ќофте, компир и сирење.
Ова е моја варијанта, инспирирана од традицијата и струмичките чалбури. Излезе многу вкусно.

Продолжи со читање “Богат чалбур”

You may also like

Излет

166views

Вчера, 25 мај, овде беше празник, Assention, по нашки Спасов ден, а оваа година се паднаа заедно, во ист ден.
И беше Ден на младоста! Празник кој буди многу сеќавања, преубави сеќавања!

Продолжи со читање “Излет”

You may also like

Мојот Пататник

961views

 

Долго време овој рецепт веќе го вртам по дома, ги испробав сите можни варијанти кои ми паднаа на ум!
Е па вака почна приказната…

Продолжи со читање “Мојот Пататник”

You may also like

Слатко од трендафили

1.4kviews

2013 година ми беше година на слатката. Тогаш ги сликав и објавував…Многу од слатката правам секоја година, редовно, но ова слатко не, за жал. Тогаш се потрудив бајаги за да најдам некалемени трендафили и така остана овековечено, преубаво!
Го правев во мај, тогаш му е времето и е нешто невообичаено, навистина.

Продолжи со читање “Слатко од трендафили”

You may also like

Ивина чоколадна кула со јагоди

213views

 

Еве се обидувам да продолжам после слаткото и скарата, но тешко ми оди да го фатам ритамот…Рецепти стотици, ама си чекаат на ред.
Времето беше дождливо и ладничко, јагодите доцнат…

Продолжи со читање “Ивина чоколадна кула со јагоди”

You may also like

Скара на езерото

394views

После дождливата и ладна пролет, конечно во неделата, огреа милно сонце.
Не ни требаше многу да се мислиме за скара, одамна го чекавме моментот.
Дилемата беше на тераса или на езеро? Набрзина решивме, набрзина се подготвивме и трк на езерото…

Продолжи со читање “Скара на езерото”

You may also like

Слатко од јагоди

1.3kviews

Направив пауза, простете што не објавував, но после крвавиот четврток во Македонија, ми требаше време да се соземам, време да бидам со мисла, душа и срце, таму! Таму, дома.

Продолжи со читање “Слатко од јагоди”

You may also like