Некои есени носат многу надеж…

612views

Многумина ја сакаат…
А јас сум од оние пролетните птици, го сакам раѓањето повеќе, и изгревот наместо залезот…
Животот ме научи да не го сакам умирањето, знам, сите не го сакаат, но не сите го имаат почувствувано безвременскиот крик кога не му е време.

Продолжи со читање “Некои есени носат многу надеж…”

You may also like

Летно мезе

1.8kviews

Летна даска, полна здравје!
Кога подготвувам модри патлиџани, секогаш комбинациите ги вртам или кисело млеко, крем сирење, лук, магданос или домати.
Е сега малку поинакви ги правев, нови комбинации, од здраво, поздраво.

Продолжи со читање “Летно мезе”

You may also like

Розе ролатчиња од патлиџан

246views

Модриот патлиџан или црн патлиџан, па и плав, син, многу имиња има кај нас.
Ама и многу се готви. Старински јадења, нови јадења… Сто варијанти! И преку сто!

Продолжи со читање “Розе ролатчиња од патлиџан”

You may also like

Пастелни јајца за Велигден

430views

 

Верувам дека вие знаете поубаво од мене да вапцувате јајца, сега се достапни премногу техники и треба само малку воља.
Не сум ги испробала сите начини, секако, а оваа година посакав пастелни бои. Догодина и нив ќе ги дотерам повеќе, сега беше како за прв пат. Важно е да се со многу кратко време на допир со бојата.
Е за да ми биде сé во знакот на шеќерчињата, посипани се и они, а се лепат со белка. Исто и чипката се лепи со белка.
Сакав да направам на старинскиот начин со тантелата во чорапа, како што ставаме зеленко, но заради краткото потопување во бојата, не се појавува тантелата, па морав вака.

П.С. Лилата е за контраст 🙂

Продолжи со читање “Пастелни јајца за Велигден”

You may also like

Велигденска трпеза

1.3kviews

Честит Велигден!
Христос воскресе!

Продолжи со читање “Велигденска трпеза”

You may also like

Вапцани јајца

353views

Како ги одбележуваме деновите пред Велигден?

Денес и утре се најтажните денови во историјата на Христијанствто.
Велики Четврток и Велики Петок.

Продолжи со читање “Вапцани јајца”

You may also like

Пралини на мој начин

547views

Се сеќавате на белиот комисброт? Е денес си правев нешто слично, а различно.
Воодушевена сум, ќе следува рецептот, ама за да го натокмам како сакам, морав да си направам и пралини!

Продолжи со читање “Пралини на мој начин”

You may also like

Пилав – пиљаф

1.5kviews

Имаме толку многу рецепти за ориз, а и старите ги подновуваме…
Мене ми е омилено јадење, посебно нашиот ориз.
Во Струмица, оризот подготвен на овој начин го нарекуваме пиљаф. Всушност тоа значи ориз -пилав или пилаф на турски, но овој збор го користиме само за рецептот ориз и фиде во солена варијанта.
Вчера си поиграв малку и направив модерна варијанта, всушност уште едни Ивини момички.

Други варијанти на Ивини момички може да видите овде и овде.

Овие декорации навистина се прават брзо, само ви треба еден цилиндер, ништо друго.
Можете да направите од мала конзерва, отворете ја од горе и одоздола и може да ви користи.
Цилиндерот се става во чинивче и се полни, еден ред ориз, па магданос, па ориз со фиде, пак ориз.
Кога е преполно, се притиска оризот, а со другата рака цилиндерот се подига нагоре. На чинивчето останува оваа убавина 🙂
Сега да се вратиме на пиљафот, најомилениот ориз на Ива, децата многу го сакаат, зашто крцка…
Класичниот рецепт е варен ориз полиен со врел зејтин што има преубав вкус. Јас го правам малку поинаку, а се добива истиот ефект…
Знаете, со кочанскиот ориз е вистинакиот вкус, со другите видови, вкусот е гол…

Продолжи со читање “Пилав – пиљаф”

You may also like

Најновите Ивини кошнички

350views

 

Оваа година решив да направам розева кошничка, па направив две, една помала, друга поголема.

Тестото е розево од цвекло, поточно сокот од цвекло, па немав доволно, потоа ставав и блендирано цвекло.

Многу понежни се во природа, сепак сум задоволна, здравје, поубави догодина 🙂

Основниот рецепт може да го видите овде и овде.

Продолжи со читање “Најновите Ивини кошнички”

You may also like

Кошничка од тесто со салата

261views

Кошничката за која веќе има рецепт овде, полна со салата од јајца.

Продолжи со читање “Кошничка од тесто со салата”

You may also like