Перкии во зелник

На дедо ми

Мојот омилен рецепт, варијанти многу, овој пат само со кромид и доматен сос.
Рипчињата беа испржени, ни останаа, оние од настанот, па утредента нов ручек 🙂

Сличен рецепт може да видите овде.

Продолжи со читање “Перкии во зелник”

Моето варено гравче

ОДА НА ГРАВОТ

Ќе речат, најпросто нешто е да свариш гравче…Дали?
Мислам дека и наједноставните јадења си бараат марифетлуци, снаоѓање, искуство…

Продолжи со читање “Моето варено гравче”

Сите мои мусаки-обична со компир

 

Сега најобичната мусака со најстари фотки… Во иднина ќе ставам нови фотографии, но не сакам да си ги отфрлам првите фотографии, важни ми се и тие 🙂

Најобичната, класична мусака е со компири и мелено месо.

Компирите може да ги потпечете претходно во рерна. А баба ми и мајка ми едно време ги пржеа, но ете денес избегаваме.

Продолжи со читање “Сите мои мусаки-обична со компир”

Полнети пиперки со грав и спанаќ

Една вкусна варијанта на грав, може од конзерва, но може и домашно подготвен, како сакате.

Велам секогаш имаме периоди кога многу брзаме, а ни треба баш овој ручек 🙂
Затоа, припомогнете си, користете што може, во служба на брзиот ритам на времето.

Продолжи со читање “Полнети пиперки со грав и спанаќ”

Пржена пастрмка со сос и шпецли

 

Нешто од рибите ставив во тавата Риба во сос, нешто испржи Мишел и ете уште еден рецепт.

Инаку шпецлите се типичен швајцарски специјалитет кои сите ги обожуваат. Тие најчесто ги комбинираат со гулаш, зајак, дивеч…

Продолжи со читање “Пржена пастрмка со сос и шпецли”

Риба во сос

 

Еве една старинска тава која ја имам во две варијанти, едната е со кромид, другата со лук.

Таа со лук баба и на Ива ја викаше нероврсто, така и мене ми остана, ќе ставам рецепт друг пат.
А денес со кромид, преубава тава која и баба ми и моите ја правеа, па и јас, секој со свои мали измени…
Можете да ја направите со која сакате риба, јас ја правев со пастрмка овој пат, ако рибата е без трње, без коски, поубаво е.

Продолжи со читање “Риба во сос”

Sarma od kisela zelka 2

 

So posebno zadovolstvo ja pravevme i ovaa sarma, nema poubavo od zaedničkoto podgotvuvanje za praznicite, koga site členovi se okupirani so nekoi zadači, imaat zadolženija, atmosferata stanuva magična, preubavi aromi se širat…
No i nostalgijata e tuka, tagata ušte poveke! Nema beganje! Najteški se praznicite daleku od doma!
Ušte poteški se verojatno ako nemaš što da podgotviš… Ili ako ne možeš…

Продолжи со читање “Sarma od kisela zelka 2”