Слатко од модри сливи 3

1kviews

 

За новитетите, односно за она што го правам прв пат, ќе речам искрено, ме прати почетничка среќа што велат, помешана со натежнатото искуство.
Има само едно слатко од кое не бев задоволна, а тоа е слаткото од сливи, та дури правев од жолти сливи, да компензирам 🙂

Продолжи со читање “Слатко од модри сливи 3”

You may also like

Слатко од модри сливи 2, со печени бадеми

780views

Рецептот за слаткото ми е преубав, но сливите овде кога ќе се излупат, се зеленикави, оние како за слатко. Всушност зелени се тие потврдите, или на сила зреани. А ако се зрели, тогаш се многу меки и не може да се сочуваат цели при варењето.

Продолжи со читање “Слатко од модри сливи 2, со печени бадеми”

You may also like

Пинџур од модар патлиџан со кисело млеко

1.1kviews

Многу рецепти, многу фотографии, се трудам да ги најдам сите сезонски кои не се објавени…

Продолжи со читање “Пинџур од модар патлиџан со кисело млеко”

You may also like

Слатко од кајсии

1.6kviews

Одморив ден-два, продолжувам 🙂

Кајсиите многу ги сакам, посебно печени во тесто, торта, зашто стануваат уште поубави. Ако се премногу благи, при печењето стануваат красатки, мераци.

Продолжи со читање “Слатко од кајсии”

You may also like

Доматен сос

607views

Без сосови не можеме да си замислиме, како риба, ќофте, ребра, тестенини и што ли уште не, како без сосови? И така комбинации разни, вкусови разни…

Продолжи со читање “Доматен сос”

You may also like

Сос од домати со модар патлиџан

684views

Овој сос или летна манџичка е одличен со ќофтиња, тиквици, модар патлиџан или некое свинско мевце како ребра, на пример…

Имаме многу летни ручеци, кои не се случајно на нашата трпеза…Нашите претци биле многу умни, точно знаеле што му треба на нашиот организам. На пример, доматите се попотребни како сварени, затоа сосот и летните манџи се најприсутни сега, ами како, знаеле нашите, м?

Продолжи со читање “Сос од домати со модар патлиџан”

You may also like

Сок од трендафили

576views

Во неделата се нафатив на многу работи, џем од кајсии, слатко од капини и слатко од сушени трендафили. А решив да го финализирам и сокот од трендафили.

Продолжи со читање “Сок од трендафили”

You may also like

Слатко од сушени трендафили

491views

Веќе реков дека мајка ми ми објасни како баба ми Зонка го правела слаткото од сушени трендафили. Нејсе, се потрудив, најдов повторно мајски, непрскани трендафили, мирисни до другата улица 🙂

Продолжи со читање “Слатко од сушени трендафили”

You may also like

Слатко од трендафили

1.4kviews

2013 година ми беше година на слатката. Тогаш ги сликав и објавував…Многу од слатката правам секоја година, редовно, но ова слатко не, за жал. Тогаш се потрудив бајаги за да најдам некалемени трендафили и така остана овековечено, преубаво!
Го правев во мај, тогаш му е времето и е нешто невообичаено, навистина.

Продолжи со читање “Слатко од трендафили”

You may also like

Slatko od kivi

1.9kviews

 

Ete i ovaa preubavo slatko bidna, a duri sega za na blogot mu dojde redot…
Receptot mi e od stranicata MOI RECEPTI, Lilin, blagodaram.
Slatkoto duša dalo za slikanje, mu odmeriv…

Продолжи со читање “Slatko od kivi”

You may also like