Кошничката од лани

367views

 

Кошничките од тесто стануваат актуелни за Велигден, а и јас си реков дека ќе си правам кога ќе можам…Минатата година ја правев оваа Ивина кошничка.

Продолжи со читање “Кошничката од лани”

You may also like

Велигденски милиброд и чурек на конци

9kviews

Во моето детство, милибродот беше задолжителен за Велигден, а гледам и сега е, и мило ми е…
Тоа е наша традиција, толку богата…Рецепти има многу, во некои краеви се вели козинак, а кај нас милиброд и чурек…

Продолжи со читање “Велигденски милиброд и чурек на конци”

You may also like

Кошничка од тесто

717views

Ивините кошнички како и милибродот или козињакот ми се најважни за Велигден, редовно ги правам.
Кошничките се нова мода, а без милиброт или милиброд, не може да се замисли Велигден…
Уште ги чувствувам милибродите на мајка ми со сите можни мармалади, меки и мирисни…
Ќе ги постирам веќе објавените од фб страницата, а потоа новите 🙂

Продолжи со читање “Кошничка од тесто”

You may also like

Оригинална Васина торта

8.4kviews

 

Кој растел со Васина торта, знае дека нема поубава!
Добро, потоа се појавија чоколадната и Загребачката, па сите други по ред, Реформ, Добош, Бомба…
Јас си останав верна на овие три класични торти и се разбира овошната класична. Продолжи со читање “Оригинална Васина торта”

You may also like

Печени печурки

565views

 

За овој рецепт потребни се големи шампињони како би можеле да се полнат. Убаво би дошле за празникот, покрај главното јадење.

Продолжи со читање “Печени печурки”

You may also like

Лосос со бел сос

426views

 

Еднаш до два пати неделно, риба, беше и е советот, за добро здравје…

Еве еден рецепт за убав неделен ручек.

Продолжи со читање “Лосос со бел сос”

You may also like

Печен компир со пиперки и лук

473views

 

Еден од начините на кои го правам компирот, печен, а како пржен. Со лук и пиперки, добива преубав вкус, редовно ги ставам во тавата со компирот.

Продолжи со читање “Печен компир со пиперки и лук”

You may also like

Кајгана со колбаси

249views

 

Кајганата на милион начини, а со колбаси посебно омилена.

Продолжи со читање “Кајгана со колбаси”

You may also like

Јагнешка каварма со спанаќ и ориз

850views

 

Еве една јагнешка тава која се прави брзо. Потребно е јагнешко филе кое се пржи кратко, сочно и меко е, на скара или грил тава, преубаво е.

Продолжи со читање “Јагнешка каварма со спанаќ и ориз”

You may also like

Ивини тортици

463views

 

Тортиците сум ги правела 2014 година, не сум ги објавила никогаш како и многу други рецепти.

Направени се од пченица, ореви и слатко од портокал.

Здрав десерт, но и оброк за време на пости.

Продолжи со читање “Ивини тортици”

You may also like