Летен зеленчуков ручек

1.6kviews

Еве еден прекрасен летен оброк на рингла, со сите зеленчуци.
Сите витамини се овде, сите вкусови сочувани, за мерак.

Продолжи со читање “Летен зеленчуков ручек”

You may also like

Ивини бомбици од палента

738views

 

Палентата, кога дојдов овде, веднаш ја прекрстив, полента се вели. Не сум си го заборавила јазикот, таман работа, но ете палентата, лесно стана полента.

Продолжи со читање “Ивини бомбици од палента”

You may also like

Бомбици од урда

782views

Подготвувајќи ја летната даска, сакав да направам мали бомбици, солени, онака мераклиски, но и здрави. Изборот падна на оризови, со палента и со урда.

Продолжи со читање “Бомбици од урда”

You may also like

Бомбици од ориз и мелено месо

491views

Бомбици од ориз имам одамна објавено, но како по обичај, на блогот, прво од поновите почнувам. И солени и благи, мене ми се превкусни. Ги правев со зеленчук, со слатко од дуњи чинам беше, убавини, ги имам на страницата “Со љубов, за вас”.

Ќе се потрудам да ги поставам овде и нив, брзо.
Овие се солени, со мелено месо.

Продолжи со читање “Бомбици од ориз и мелено месо”

You may also like

Летно мезе

1.8kviews

Летна даска, полна здравје!
Кога подготвувам модри патлиџани, секогаш комбинациите ги вртам или кисело млеко, крем сирење, лук, магданос или домати.
Е сега малку поинакви ги правев, нови комбинации, од здраво, поздраво.

Продолжи со читање “Летно мезе”

You may also like

Рататуј салата со два соса

381views

Тиквици, пиперки, карфиол, лук, одлична комбинација за салата. Не знам дали некој во светот рататујот го смета за салата, но мене ми е баш тоа, кога е вака подготвен…

Продолжи со читање “Рататуј салата со два соса”

You may also like

Медалјони со рататуј

334views

Свинските медаљони се добри за во лето, не бараат долга подготовка.
Овој пат во комбинација со рататуј 🙂 Продолжи со читање “Медалјони со рататуј”

You may also like

Посен рататуј

495views

Во семејството на маж ми, рататуј се правел со мелено месо, модар патлиџан, тиквица, домати и пиперки, кромид и лук, на коцки, варено на рингла.Така си сакале, како јанија…

Продолжи со читање “Посен рататуј”

You may also like

Моето пикантно тавче гравче

2.1kviews

Имам неколку варијанти на тавче гравче, но се однесуваат на додавање на состојки, а начинот на подготовка е речиси ист или сличен.
Оваа варијанта ми е класика 🙂

Продолжи со читање “Моето пикантно тавче гравче”

You may also like

Модри патлиџани во тесто

558views

 

Модрите патлиџани, па во тесто, преубав предизвик 🙂 Едвам дочекавме да сликам и да пробаме. Превкусно беше, а ни кошничките не останаа…

Продолжи со читање “Модри патлиџани во тесто”

You may also like