Снежни колачиња

После една долга пауза, еве ме повторно. Беше и би селидба 🙂 Срцето на место, живи здрави, ќе раскажуваме долго, долго…

Продолжи со читање “Снежни колачиња”

Колач со кајсии

И аронија и бадеми, не само кајсии 🙂
Периодов ми се уарнија овие прекрасни старински колачиња со сезонско овошје, ммм, нема поубав вкус и арома, нема!

Продолжи со читање “Колач со кајсии”

Пралини на мој начин

Се сеќавате на белиот комисброт? Е денес си правев нешто слично, а различно.
Воодушевена сум, ќе следува рецептот, ама за да го натокмам како сакам, морав да си направам и пралини!

Продолжи со читање “Пралини на мој начин”

Оригинална Васина торта

 

Кој растел со Васина торта, знае дека нема поубава!
Добро, потоа се појавија чоколадната и Загребачката, па сите други по ред, Реформ, Добош, Бомба…
Јас си останав верна на овие три класични торти и се разбира овошната класична. Продолжи со читање “Оригинална Васина торта”

Ivini bombici so lokum

Ušte edni bombici, ovoj pat so lokum i crno čokolado…Poveke detali za bombicite možete da pročitate ovde. Moite količini ne se golemi, no vie možete da si napravite dupli dozi, na lice mesto da menuvate, dodavate, doteruvate, barem bombicite go trpat toa i ne može da se zgreši. Znači slobodno stavete vo eden pleh ona što imate, ona što sakate na vkus, promešajte, zamesete i samo ke vi se kaže što nedostasuva, ako ne možete da napravite bombici. Probajte na vkus i doterajte si go istiot. Продолжи со читање “Ivini bombici so lokum”

Ivin kolač so brusnici i bademi

 

Kolačot e vsušnost komisbrot vo prekrasna kombinacija na brusnici i bademi. Rekov deka komisbrot sega redovno ke pravam, što zaradi novite kalupi, što zaradi prekrasniot vkus…
Ke dojdat na red i drugi kolači, sakam što poveke da napravam, no tolku se može sega, vo ovoj period…
Продолжи со читање “Ivin kolač so brusnici i bademi”

Загребачка торта

Здраво, драги мои

Направив мала пауза, одиме понатаму 🙂
Добив прашања, зошто пишувам на латиница…
Живеам во странство и претендирам блогот да го видат и во други земји, надвор од кирилицата.
Ако е на кирилица, тоа е невозможно…
За името на страницата, тоа мора да биде на латиница, бидејќи имам лошо искуство со страницата за готвење, а еве гледам и други се префрлаат.
Внатре, може да пишувам и на кирилица, да, тоа ќе зависи од веќе објавените рецепти, кои ќе ги копирам или вака со цело срце, за нашиот преубав јазик.
Не сум официјален македонски блог кој претендира повеќе од тоа што е, немам обврска да го користам само нашиот преубав литературен јазик, тоа им го оставам на други, компетентни луѓе.
Едноставно, ова е блог за рецепти и ќе ги има и на дијалект, можеби, што да не…

Ве молам за разбирање, целта е да се сочуваат рецептите, да се пренесуваат понатаму, заедно да учиме за готвењето и мојата лична цел за Ива….

 

А сега за денешниот рецепт…
Секој има своја торта, многу градови и земји имаат…
Пробав многу торти во мојот живот, но ниту во минатото, ниту сега во туѓина, ми се допаднале други торти како Васина и Загрепска торта…
Постои и трета, Ивина чоколадна торта, која веќе многумина ја знаат и за неа ќе пишувам другпат.

Двете торти ги сакам зашто имаат старински вкус, незаменливи се.

Мојата Загрепска торта потекнува од 80 години, рецептот беше од Народен Кувар, југословенски, а ми го пратија моите и во тоа време беше врвен специјалитет.

Бев заборавила на оваа торта, но мојата колешка и пријателка Мери Ичова, ме потсети, се сеќава на оваа убава, моја торта од 80 години во Струмица… Благодарам Мери!

Јас сум емотивно врзана за Загреб, татко ми студираше во Загреб, а јас бев родена.
Можете да си замислите, дете сум на огромна љубов, а Загреб многу далеку во тоа време…
Покрај македонската музика, пораснав и со далматинските песни кои татко ми ги свиреше на гитарата и преубаво ги пееја со мајка ми… На Ива и ги пеев кога беше мала, ги сакаше и таа…
Многу ја сакам Хрватска, цел живот сум поврзана со неа, а таму го сретнав и мојот сопруг, чудни се нашите патишта…

Оваа торта нека биде во име на таа љубов, на убавината која татко ми ни ја донесе од таму во почетокот на 60 години, напредните сфаќања и едно поинакво воспитување на што сум многу благодарана.
Со цело срце им ја подарив и на Coolinarika.

Продолжи со читање “Загребачка торта”

Ivini bombici so ribizla

Dobredojdojdovte!

Blogot bidna, odnosno najgolemiot del, a mojot prv recept ovde, go vnesov na 2 avgust 2016 god…
Neka ni e napomoš Sv. Ilija!

Bombicite gi posvetuvam na mojata Iva so Angelite, kako i mnogu drugi recepti što sleduvaat <3
Mnogu ke me raduva ako go sočuvate receptot i redovno gi pravite bombicite, ke se raduvam ako pravite po nešto i od drugite recepti i ke vi bidam blagodarna mnogu 🙂

Bombicite se pravat ednostavno i brzo, no se mnogu efektni i prekrasni na vkus. Biserčinjata od ribizla im davaat poseben vkus na bademite i biskvitite.
Vkusni i dekorativni 🙂

Sledete me dokolku vi se dopagaat receptite, no zirnete i vo Blog, ke ronam po nekoe zborče 🙂 Продолжи со читање “Ivini bombici so ribizla”