Пататник со пиперка

542views

Реков, реков, инспиративен рецепт, има уште 🙂
Рецептот кој е сличен, може да го видите овде .

Продолжи со читање “Пататник со пиперка”

You may also like

Пататник со тиквици

1.6kviews

Толку многу варијанти направив, рецептот може да ве инспирира до бесвест, барем мене, а која варијанта е поубава, не би можела да одредам 🙂
Е оваа е со тиквички во средина, многу вкусно и декоративно, а ељем што е мој рецепт, уникатен, умрела Циганката што ме фалела 🙂
Друга варијанта, онаа старинската, егејска, може да видите овде . Продолжи со читање “Пататник со тиквици”

You may also like

Летна салата со пилешко

394views

Еве една салата, ем брзо, ем вкусно, ем здраво, а и разладувачко ручече. Не сме баш ние научени на вакви салати кои треба да го заменат целиот оброк, но некако тоа беше првото што го прифатив во туѓина, зашто е по мој вкус. Знаеме да ги ситниме салатите, оние француските, ама ете може и вака, свежа, сочна, баш летна, одлична за горештините!

Продолжи со читање “Летна салата со пилешко”

You may also like

Баница со јаболка

1.1kviews

Уште првата година на страницата објавив рецепт баница со јаболка, а сега овој е, ако биде, да биде работава. Слично е, но сепак поинаку од класичната баница.

Продолжи со читање “Баница со јаболка”

You may also like

Телешка чорба

5.7kviews

Не знам зошто, ама некои зимски јадења ги сакам и во лето, како врели чорби, а некои ги јадеме ладни…Знаеме дека оваа чорба е поубава во меана, само не знам дали уште е така…
Имено, колку и да ја правиме вкусна дома, никогаш нема да биде како утринската чорба, прекрасен појадок во Струмица за многу генерации!  До казанот ли е, односно до големата количина или имаат свои тајни, не знам, но иако мојата чорба е врвен деликатес, сепак, не е како нивната (ова јас да го признаам, значи голема вистина е, знаете дека поубава ми е храната дома, ељам мојата 🙂

Продолжи со читање “Телешка чорба”

You may also like

Слатко од капинки

1.4kviews

Еве ме мене пак со слатко, ви реков дека минатата недела бев вредна многу, правев одеднаш повеќе работи, џем, слатко, сок…
И еве го слаткото од капинки, омиленото слатко 🙂

Продолжи со читање “Слатко од капинки”

You may also like

Дојрански чалбур

1.1kviews

Ако мислевте дека завршивме со струмичката кујна, или старинско дојранската, сте се прешле. Имам толку многу рецепти уште да ве потсетам, да ништо друго и не можам да стасам 🙂

Продолжи со читање “Дојрански чалбур”

You may also like

Џем од кајсии со фстаци

441views

Џемот од кајсии ни е еден од најомилените. Овој рецепт го објавив минатата година на Coolinarika и на мојата страница Со љубов, за вас.
Рецептот е едноставен, а џемот фантастичен. Другиот рецепт може да го видите овде.

Инспирирана од џемот без шеќер или со многу малку, во план сум да направам 🙂

Продолжи со читање “Џем од кајсии со фстаци”

You may also like

Кајгана со џем од кајсии, совршена комбинација

374views

Комбинациите на храна од здравствени причини се многу важни, следете ги, но има нели и комбинации на јадења кои некои луѓе си ги прават од мерак. Е една таква комбинација е токму оваа, едноставна, а моќна 🙂

Продолжи со читање “Кајгана со џем од кајсии, совршена комбинација”

You may also like

Џем од кајсии со семки

1.3kviews

Минатата година објавив џем од кајсии на мојата ФБ страница Со љубов, за вас. Веднаш потоа, го направив и по овој рецепт, а некни, во неделата,  направив повторно, овогодишен…

Продолжи со читање “Џем од кајсии со семки”

You may also like