Ивин колач со кајсии и фстаци

 

Кајсиите со фстаци ми се омилена комбинација, што заради боите, што заради вкусот.
Сакав едноставен и брз колач, со старински лик и вкус, и го направив.
Презадоволна сум, иако користев поголем калап, немам некој голем избор на такви работи овде. Колачот ширеше прекрасна арома низ цело маало.

Продолжи со читање “Ивин колач со кајсии и фстаци”

Џем од кајсии со фстаци

Џемот од кајсии ни е еден од најомилените. Овој рецепт го објавив минатата година на Coolinarika и на мојата страница Со љубов, за вас.
Рецептот е едноставен, а џемот фантастичен. Другиот рецепт може да го видите овде.

Инспирирана од џемот без шеќер или со многу малку, во план сум да направам 🙂

Продолжи со читање “Џем од кајсии со фстаци”