Јајце на вода, поширано јајце, 3

670views

 

Денес, во една убава група се потсетив дека не сум го објавила овој рецепт, си остана тогаш, па еве денес да ве потсетам и на другите, веќе објавени.
Јајца на вода, поширани, а и на традиционален начин, чалбури.

Продолжи со читање “Јајце на вода, поширано јајце, 3”

You may also like

Пролетен просеник

1.3kviews

Претпоставувм, рецепт за просеник имате сите, т.н. проја. Мојот рецепт е негде од 80 те години на минатиот век, кога почнавме да ја употребуваме палентата.
До тогаш рецептите за просеник беа со пченкарно брашно, може и без јајца, посни или не, беа поинакви, а сега се враќаат во мода од здравствени причини…

Продолжи со читање “Пролетен просеник”

You may also like

Чорба од бел зеленчук

404views

 

Тогаш кога ја правев оваа чорба, знам дека правев и бело пире, па зелнкасто пире, здрава храна, према потребите 🙂 Пире или крем чорба, нема разлика, здрав зеленчук е важно, може малку поводена да е чорбата. Пирето го користам како прилог на многу работи, не само на месо..
Е сега јас не сум нутриционист, си признавам 🙂 , и не можам да ви кажувам ништо повеќе од она што е основно, што го знаеме, и што го има на интернетот кој е полн со стручни текстови ама и нестручни, затоа внимавајте! Многу е важно компетентни лица да ве советуваат.

Продолжи со читање “Чорба од бел зеленчук”

You may also like

Зеленчукова бомба чорба

1.6kviews

 

Правам многу чорби, ги сакаме и нам ни се како оброк, понекогаш.
Никогаш не се исти, состојките се менуваат, вкусот се менува, изгледот се менува.
Што имате во фрижидер, тоа, стално повторувам… Обично така правам, вадам сé што имам на работна маса и сортирам, потврд зеленчук и лиснат, потенок.

Продолжи со читање “Зеленчукова бомба чорба”

You may also like

Брокула на рингла

592views

 

 

И свежа или замрзната, секогаш ја правам со нешто плус, ете не сум генерација на брокулата.
За сите како мене, го препорачувам овој начин, вкусно е многу, а сепак се сочувуваат важните состојките.
Но морам да нагласам дека најздраво е свежа, обарена кратко и убаво е да се јаде во разни комбинации.

Продолжи со читање “Брокула на рингла”

You may also like

Димена пастрмка-канапе

249views

Розе пастрмката, чадена, е таа ми е најубава, езерскиот ген ми работи, што да чинам.
Ова е свежа, не е сува димена.
Рецептот си е за предјадење, канапе рецепт всушност, но што ако ве фати криза навечер? Кој вели дека е en entrée? Mais comme vous voulez :-), а за среќа овде не е скапа!

Продолжи со читање “Димена пастрмка-канапе”

You may also like

Сладок појадок

333views

 

Ова е повеќе идеја за појадок, за комбинации во овој период…

Малку доцнам, имаме технички проблеми на блогот, рецептите пополека, кога имам услови на блогот, ќе ги ставам. Продолжи со читање “Сладок појадок”

You may also like

Розе ролатчиња од патлиџан

246views

Модриот патлиџан или црн патлиџан, па и плав, син, многу имиња има кај нас.
Ама и многу се готви. Старински јадења, нови јадења… Сто варијанти! И преку сто!

Продолжи со читање “Розе ролатчиња од патлиџан”

You may also like

Јагнешка капама

669views

 

Пролетта во кујната мириса на капами, полнети плешки, дроб сарми, полнети сплини, кукуречи 🙂 Многу ги сакам овие јадења, ме потсетуваат на детството, на едни среќни времиња…
Си ги правам и овде, освен кукуречот, нема такво нешто да се купи, порача, или уште не сум нашла, не знам.
Правам неколку варијанти на јагнешка капама, со ориз, со спанаќ, со компир, мешано…

Продолжи со читање “Јагнешка капама”

You may also like

Ивини машнички

601views

 

Деновиве сум пресреќна од вашиот интерес и посетата на блогот!
Велигденската трпеза предизвика голем интерес, со денови одговарам на вашите преубави зборови и пофалби. Вашата поддршка, драги мои ми значи многу, вашиот огромен интерес ме радува многу, ви благодарам од срце!
Добивам понуди за ТВ гостувања, но ете, далеку сум многу, многу 🙁

Продолжи со читање “Ивини машнички”

You may also like