Солена пита од кори / јуфки

1.3kviews

Ова ќе му дојде како солен млеченик, така нешто. Корите или јуфки, може да се направат и како десерт, и како баница, пита, како сакате. Мојот млеченик кој редовно го правам е благо-солен, во средина благ, по краевите солена кора со сирење, рецептот може да го видите овде. Тоа е стар струмички рецепт, а се прави и само благ, без солена кора, ќе следува рецепт.

Продолжи со читање “Солена пита од кори / јуфки”

You may also like

Вкусна, лесна баница

3.3kviews

Читам по групите за готвење, многу млади велат: “не знам да сукам, да месам, не знам да тегнам”.
Многумина од мојата генерација не знаевме ништо од тоа, па по нешто научивме, и тоа без интернетот кој сега на сите ни овозможува “професор/мајстор, дома”.

Продолжи со читање “Вкусна, лесна баница”

You may also like

Вкусни фурнаринки

1.3kviews

Често се на нашата трпеза во најразлични варијанти. Одлично одат со павлака, кисело млеко, летна манџа, со таратор, со било какво мезе, и летно време и зимно. Грицкави, мирисни, превкусни.
Фотографиите ми се од Велигденската трпеза…

Продолжи со читање “Вкусни фурнаринки”

You may also like

Бурек со македонски кори

1.1kviews

И ете коначно да направам бурек со наши кори, тенки, вкусни, ниту се кршат, ниту стануваат сол, ниту, ниту…можам така да редам до утре сабајле. Не се споредуваат, не 🙂

Продолжи со читање “Бурек со македонски кори”

You may also like

Ивин колач со кајсии и фстаци

399views

 

Кајсиите со фстаци ми се омилена комбинација, што заради боите, што заради вкусот.
Сакав едноставен и брз колач, со старински лик и вкус, и го направив.
Презадоволна сум, иако користев поголем калап, немам некој голем избор на такви работи овде. Колачот ширеше прекрасна арома низ цело маало.

Продолжи со читање “Ивин колач со кајсии и фстаци”

You may also like

Перкии во зелник

385views

На дедо ми

Мојот омилен рецепт, варијанти многу, овој пат само со кромид и доматен сос.
Рипчињата беа испржени, ни останаа, оние од настанот, па утредента нов ручек 🙂

Сличен рецепт може да видите овде.

Продолжи со читање “Перкии во зелник”

You may also like

Лепче со палента

820views

Леб од палента, француски…

Рецептот го изменив малку, си го прилагодив, а и ликот му го сменив, личен да ми биде 🙂
Мене ми изгледа како солен колач сега, толку е декоративен 🙂 Продолжи со читање “Лепче со палента”

You may also like

Мифиже

1.5kviews

Мифиже или Мафиже се машничките кои го одбележаа нашето детство. Каква радост беше секогаш кога мајка ми ги правеше…
Некако со времето, престанаа да се прават, па и рецептот не е запишан во тетратките…

Продолжи со читање “Мифиже”

You may also like

Погачка (од Боден дедо третиот дел)

1kviews

Како што веќе реков, третиот дел од Бодениот дедо го направив погачка, ама погачка ли излезе, мераклиска!

Продолжи со читање “Погачка (од Боден дедо третиот дел)”

You may also like

Боден дедо

2.4kviews

Боден дедо го бев крстила овој убавец, како старинскиот струмички рецепт…
Толку е убав што ви доаѓа да го изедете цел. Го правев по некое сеќавање како изгледаше кога мојата баба Донка и баба ми Вена правеа…

Продолжи со читање “Боден дедо”

You may also like