Ароматично сирење со ореви

Еве нешто од празничните рецепти, најбараниот рецепт…
Оревите знаеме да ги ставиме во многу солени јадења, печени пиперки, пинџур, модри патлиџани…
А во Швајцарија, едно од најубавите сирења ми беше токму сирењето со ореви.
Овој рецепт е со бело сиренце и исто така е преубав.
Е сега се обидувам да се сетам, што сé сум ставила, зашто подготвував многу работи одеднаш, па и инспирацијата ми беше моментална. А бидејќи не можев да сликам детално што правам и што додавам, значи немам детални работни слики, сега ќе се присетувам…
Сакам да речам, и да не се сетам што сé има внатре, не треба да е проблем. Вие направете си го по ваш вкус, тоа е најдоброто и највредното, само треба да сте отворени и за нови комбинации, и за нови вкусови…

Продолжи со читање “Ароматично сирење со ореви”

Солена пита од кори / јуфки

Ова ќе му дојде како солен млеченик, така нешто. Корите или јуфки, може да се направат и како десерт, и како баница, пита, како сакате. Мојот млеченик кој редовно го правам е благо-солен, во средина благ, по краевите солена кора со сирење, рецептот може да го видите овде. Тоа е стар струмички рецепт, а се прави и само благ, без солена кора, ќе следува рецепт.

Продолжи со читање “Солена пита од кори / јуфки”

Kajgana so slanina i bieno sirenje

Ova e edna od moite omileni kombinacii, kajgana so vlasec i suvi piperki, kako rolat, a vnatre čadena, pržena slaninka i bieno sirenje…
Emi taka de, smrznati ste mi site, ajde malku topla hrana! Продолжи со читање “Kajgana so slanina i bieno sirenje”

Kavrma so svinsko

 Edno od najubavite zimski jadenja e svinskata kavrma, potočno zadušeno svinsko so praz i piperki.
Sigurno sekoj sam si prilagoduva detali, varijanti ima poveke, no vo osnova receptot e toj, prevkusno jadenje.
Bidejki imam praz preku cela godina, go pravam često, na ringla, vo rerna, so testo, so kori, vo razni kombinacii…
Starinsko jadenje koe veruvam site go sakaat…

Продолжи со читање “Kavrma so svinsko”

Banica so oriz

Edna od moite banici so oriz… Ovoj pat posna, so suvi piperki i gotovi kori. Site kori što gi kupiv za ovie praznici, bea partal, se gleda od edna slika. Ovde, našite balkanski kori se prodavaat pretežno vakumirani ili smrznati i koga ke gi otvoriš se kinat na lenti… Продолжи со читање “Banica so oriz”