Макало од компир, суви пиперки, праз

 

Можеби ова јадење е повеќе за во зима, но мене ми е убаво секогаш.  Вкусно, посно јадење кое може да замени оброк. Има многу варијанти, многу рецепти, а и јас секогаш различно го правам…
Кој не сака посно, со сиренце е преубаво!

Продолжи со читање “Макало од компир, суви пиперки, праз”

Тава ориз, компир и суви пиперки

Не е многу здраво можеби, но комбинацијата ориз и компир многу ја сакаме зашто вкусот е преубав. Подготвувам задушен ориз и печен компир, може и мевце, но еве и вака, иако поретко, а зависи од времето што го имам и зафатеноста на шпоретот.
За вкусно, гарантирам 🙂

Продолжи со читање “Тава ориз, компир и суви пиперки”

Макало со компир и суви пиперки на мој начин

 

Макалото е потипично за западниот дел на Македонија, каде сувите пиперки се неизбежен дел од кујната. Рецептите се многубројни, за разлика од југоисточниот дел каде има пак и сосема поинакви рецепти. Самото поднебје, односнo услови и клима го одредувале тој начин на обработка на пиперките.

Продолжи со читање “Макало со компир и суви пиперки на мој начин”

Бурек со сува пиперка

 

И покрај тоа што немам убави кори како кај нас, правам бурек, презадоволна сум, ама да не го правам толку често!!! Е ајде де, божем на диета сум, ама ми успеа вториот месец и да накачам! Ваква пита, онаков бурек, вакви колачи и толку е… Продолжи со читање “Бурек со сува пиперка”

Пржени суви пиперки со траано-тарана

 

Реков дека сувите пиперки ми станаа главна состојка, главна храна, секогаш во комбинација… Едноставно ги обожувам.

Јас сум Македонка, верувам и во едни поинакви креации на храната, верувам во трансформацијата на храната, за да не се фрла, за да се искористи максимално, а да се создаде превкусно јадење!
Трансгенерациска порака 🙂

Често моите оброци се токму такви!

Кога ќе остане од оброкот, предизвик ми е да направам комплетно ново јадење.

Токму така настана и оваа јадење, инспирирано од традицијата.
Рецептот за тараната може да го видите овде, доколку ве интересира.

Продолжи со читање “Пржени суви пиперки со траано-тарана”

Струмички зелник-крашник со праз

 

Веќе имам објавено еден зелник инспириран од струмичкиот, може да го видите овде.
А ова е оргинал струмички, како знаат да кажат моите Струмичани.
Рецептот за тестото го добив од мојата почитувана пријателка д-р Љубинка Вета, која со љубов си ја негува традицијата, прави преубави специјалитети инспирирани од традицијата, но и нови, нејзини креации. Драга Љубинка, благодарам од срце, зелникот е преубав.
Сакам да им порачам на младите дека не треба да се плашат од работа со тесто, може да биде многу интересно. Треба само да имате добра воља.

Продолжи со читање “Струмички зелник-крашник со праз”

Tarana – traano so kopani

Ova e edno od omilenite strumički jadenja, seušte se pravi, seušte e aktuelno, iako ni oddaleku vkusot ne e veke kako što beše… Ušte go čuvstvuvam vkusot na manđičkata na baba mi, majka mi… Nitu pileškoto e isto, nitu piperkite, ništo nema vkus kako porano.
No so zgotvenoto, si ja sočuvuvame našata kujna, a so sekavanjata si go nadoplonuvame i vkusot…

Продолжи со читање “Tarana – traano so kopani”

Podvarok

Kiselata zelka, pečena so čadeno svinsko, kolbasi ili drugo mevce, se narekuva podvarok. Veruvam deka receptot e sličen sekade na Balkanot, so mali razliki.

Eve ja mojata varijanta so švajcarskiot specijalen kolbas praven isto od kisela zelka-saucisse aux choux, specijalitet na kantonot Vaud. Ovoj kolbas inaku se jade so praz, no i so kisela zelka koja tie ja prodavaat isečena kako kadaiv-choucroute. Продолжи со читање “Podvarok”

Topenica

 

Veke rekov deka pokraj toa što ke objavuvam recepti od strumičkata kujna, sakam čest da napravam i na drugi kujni od MK. Sakam čest da napravam i na švajcarskata kujna i na prekrasnite recepti od mojata svekrva…
Isto taka, sakam čest da napravam na nekolku moi prijatelki, vistinski virtuozi vo kujnata, nezamenlivi i nepovtorlivi, vistinski “borci” na Internet koi neumorno ja promoviraat našata preubava kujna <3
Продолжи со читање “Topenica”