Телешка чорба

Не знам зошто, ама некои зимски јадења ги сакам и во лето, како врели чорби, а некои ги јадеме ладни…Знаеме дека оваа чорба е поубава во меана, само не знам дали уште е така…
Имено, колку и да ја правиме вкусна дома, никогаш нема да биде како утринската чорба, прекрасен појадок во Струмица за многу генерации!  До казанот ли е, односно до големата количина или имаат свои тајни, не знам, но иако мојата чорба е врвен деликатес, сепак, не е како нивната (ова јас да го признаам, значи голема вистина е, знаете дека поубава ми е храната дома, ељам мојата 🙂

Продолжи со читање “Телешка чорба”

Чорба од бел зеленчук

 

Тогаш кога ја правев оваа чорба, знам дека правев и бело пире, па зелнкасто пире, здрава храна, према потребите 🙂 Пире или крем чорба, нема разлика, здрав зеленчук е важно, може малку поводена да е чорбата. Пирето го користам како прилог на многу работи, не само на месо..
Е сега јас не сум нутриционист, си признавам 🙂 , и не можам да ви кажувам ништо повеќе од она што е основно, што го знаеме, и што го има на интернетот кој е полн со стручни текстови ама и нестручни, затоа внимавајте! Многу е важно компетентни лица да ве советуваат.

Продолжи со читање “Чорба од бел зеленчук”

Зеленчукова бомба чорба

 

Правам многу чорби, ги сакаме и нам ни се како оброк, понекогаш.
Никогаш не се исти, состојките се менуваат, вкусот се менува, изгледот се менува.
Што имате во фрижидер, тоа, стално повторувам… Обично така правам, вадам сé што имам на работна маса и сортирам, потврд зеленчук и лиснат, потенок.

Продолжи со читање “Зеленчукова бомба чорба”

Кисела јагнешка чорба

 

Ајде уште оваа јагнешка чорба и после ќе правиме зеленчукови!
Јагнешките чорби секогаш ни се како целосен оброк, заситуваат многу.
И оваа чорба е забелена со јајце и лимон, не бива без нив 🙂

Продолжи со читање “Кисела јагнешка чорба”

Чорба од јагнешка глава

 

Чорбата од јагнешка глава бара малку повеќе време на подготовка, ама затоа ми е една од омилените. Баш со ориз, така мајка ми ја прави, а така и баба ми ја праваше. Со лимон и јајце забелена, ништо посвежо во пролетта.
Не знам, но дали дека сум го вдишила воздухот за прв пат во пролет, или е друго во прашање, стварно не знам, но сите пролетни јадења ми се така длабоко врежани што аромата ја чувствувам пресилно секогаш, најомилени ми се 🙂
Чорбата од јагнешката глава е едно од тие јадења, а ние си го имаме како целосен оброк, не само како чорба пред главното јадење…

Продолжи со читање “Чорба од јагнешка глава”

Шкето

 

После прејадувањето од Велигденските гозби, потребна ни е чорба, нешто воденесто 🙂
Традиција во Струмица е да се јаде шкето во денот после празникот.

Продолжи со читање “Шкето”

Чорба со зеленчук и пилешко

 

Порано, кога бевме деца, супата или чорбата претходеше на главниот оброк, речиси секој ден, а во недела обавезно. Кога јас почнав да готвам си го продолжив редот…
Е арно ама денеска не е така! Денеска чорбата ни стана и главен оброк, во мода е, и посна и месна. Продолжи со читање “Чорба со зеленчук и пилешко”

Pileška čorba

Site znaeme kako izgleda i mirisa čorbata od domašno pile, domašna kokoška, barem ostanalo vo sekavanjeto nešto…
Daleku e čorbata od ona što beše porano, no sepak seušte može da si ja doterate na vkus, po želba.

Mene mi e edna od najubavite, zaedno so čorba od riba i teleškata.
So niv izrasnavme, a sega čorbite koi se moderni, odlični se zaradi bogatstvoto na zelenčukot.
Nemaše edno vreme ni brokuli, ni karfioli, ni celer, porasnavme bez niv…
Sega ima sé, ama pak vkusot ne e toj što treba da e. Продолжи со читање “Pileška čorba”

Kisela čorba, grav i zelka

 

Posle praznicite, site sakame čorbi, supi… Želni sme za nešto so lažica, kiselko, taka ni bara organizmot, zaradi mešanata hrana koja ja jademe nekolku denovi…
Zatoa jas na vreme si ja podgotvuvam od ona što imam, a voopšto ne treba vreme za nea.

Продолжи со читање “Kisela čorba, grav i zelka”

Krem čorba od tikva

Koga dojdov vo Švajcarija, prv pat kasnav čorba od tikva… Beše toa na eden ubav nastan…
Vo maloto selce kaj što živeevme ima Cave, vizba, mesto kade se čuva vinoto. Toa se originalni, stari vizbi, ama so ništo ne promeneti od vremeto koga se otvorile, napravile… I pajažinite stojat i prašinata stoi, seto toa ima uloga nekoja si za dragocenoto vino…
Lugeto se mnogu aktivni vo Grange, postojano organiziraat nešto… Pa taka često pokanuvaa Jazz grupi, New Orleans ili swing, đez, jazz po naš vkus 🙂
Prekrasni nastani, so mnogu ubava atmoesfera koja ja pravat grupite…
I na kraj se deli čorba od tikva, što za mene beše iznenaduvanje, sekako…
Taka ja zapoznav čorbata, no seušte nemam napraveno originalen švajcarski recept.
Vo esen i zima, dokolku ima i drugi nastani, nasekade se vari čorbata, na otvoreno 🙂

Si vrtam po moe, sakam vkusot da mi bide blizok…
Pa taka nastana i ovaa čorba koja e najednostavna, no prevkusna i toplo vi ja preporačuvam 🙂

Продолжи со читање “Krem čorba od tikva”