Пржен млад компир

Покрај другите рецепти ќе има и предлози за посни јадења, со напомена да си ги прилагодите на ритамот на постите.

Ова и не е некој рецепт, сите знаете да испржите компир, но ете сега го видов младиот компир и ќе почнам со него, време му е…

Продолжи со читање “Пржен млад компир”

Пржен праз со сирење

 

Овој ручек ми е еден од омилените во сабота, брзински, а многу вкусен и многу здрав.
Уште малку празот ќе ни биде главен, иако го имаме преку цела година и секогаш има место на трпезата. Но ќе го заменат многу други пролетни јадења, а тој секогаш ќе не поврзува со поладните денови.

Тешко ми е да ви давам прецизни дози, готвам за двајца, но и тоа не е адекватната мерка, зашто често ми е подготвено за презентација на блогот.

Мерките за вакви јадења мора сами да си ги пронајдете и прилагодите спрема семејството, првиот пат можеби ќе биде малку или многу, но следниот пат ќе знаете 🙂

Продолжи со читање “Пржен праз со сирење”

Пире со праз

 

Еден старински рецепт за пире кој верувам сите го правите. Ова не е макало, но секако е пире кое се јаде со леб 🙂 Македонска работа, наша работа, еми што да правиме 🙂
Во Струмица немаме макала како во Западна Македонија, но се наоѓаат многу вакви рецепти и мислам дека ние сме повеќе по прженото. Пржената храна, барем во моето семејство беше и е главна, здрава-не здрава, многу е слатка.

Продолжи со читање “Пире со праз”

Чорба со зеленчук и пилешко

 

Порано, кога бевме деца, супата или чорбата претходеше на главниот оброк, речиси секој ден, а во недела обавезно. Кога јас почнав да готвам си го продолжив редот…
Е арно ама денеска не е така! Денеска чорбата ни стана и главен оброк, во мода е, и посна и месна. Продолжи со читање “Чорба со зеленчук и пилешко”

Leten pindzur, pržen

Veke objaviv recept za leten pinđur, toj e pečen, so poveke domati…No i ovoj e so poveke domati, vo letoto, akcentot e na domatite kaj pinđurite…
Se pravi mnogu brzo i lesno, pogoden e za zamrznuvanje. Zamrznuvam vo plastični kančinja od kiselo mleko, nie imame mnogu topli podrumi i samo so zamrznuvanje može da čuvame zimnica, osven slatkata… Potrebno e da imate zreli domati i ubavi piperki, kavarđik, pržaljki kako velime. Продолжи со читање “Leten pindzur, pržen”