Пинџур со модар патлиџан и пиперки

На некои рецепти, ептен им се радувам и многу ми е мило што ви се допаѓаат. Пинџурите спаѓаат во тие рецепти, убав наш пинџур на сто начини, сите поинаку го правиме, а сепак е истиот, надвременски.

Продолжи со читање “Пинџур со модар патлиџан и пиперки”

Летно мезе

Летна даска, полна здравје!
Кога подготвувам модри патлиџани, секогаш комбинациите ги вртам или кисело млеко, крем сирење, лук, магданос или домати.
Е сега малку поинакви ги правев, нови комбинации, од здраво, поздраво.

Продолжи со читање “Летно мезе”

Модри патлиџани во тесто

 

Модрите патлиџани, па во тесто, преубав предизвик 🙂 Едвам дочекавме да сликам и да пробаме. Превкусно беше, а ни кошничките не останаа…

Продолжи со читање “Модри патлиџани во тесто”

Модар патлиџан со палента

Не знам дали некој друг приготвува толку многу модри патлиџани и тиквици како мене.
Ги имаме цела година, вкусни се и веќе не ми се сезонска храна. Обавезно на неколку денови печам цели плехови и ги комбинирам на разни начини, за салати или оброци.

Продолжи со читање “Модар патлиџан со палента”

Сос од домати со модар патлиџан

Овој сос или летна манџичка е одличен со ќофтиња, тиквици, модар патлиџан или некое свинско мевце како ребра, на пример…

Имаме многу летни ручеци, кои не се случајно на нашата трпеза…Нашите претци биле многу умни, точно знаеле што му треба на нашиот организам. На пример, доматите се попотребни како сварени, затоа сосот и летните манџи се најприсутни сега, ами како, знаеле нашите, м?

Продолжи со читање “Сос од домати со модар патлиџан”

Ajvar / Ajver, makedonski kavijar

I konačno da objavam i jas moj ajvar. Nekolku godini ovde voopšto ne pravev, nemam uslovi, velev…
Si nosevme od Mk, kupuvavme vo Yverdon eden bosansko-makedonski, pominaa godinite…
Sega gledam nekoi luge si pravat minimalni količini, a mene baš toa mi treba, se rešiv i ete go ajvarot, ist kako što si pravev vo Makedonija…E ne ke da e ist, ni piperki se isti, ni rerna i drva se isti, no za site koi nemaat uslovi, preporačuvam, NAPRAVETE SI, PREUBAV E!

Vo edna albanska prodavnica što ja imame, nosat crveni piperki od JUGOT, taka ni velat, ne znaeme od kade se, Kapija li se ili ne se…Formata im e različna, ednaš se kako baburi, drug pat predolgi…
Zabeležav deka ponekogaš se mnogu crveni, temno crveni, za razlika od makedonskite. Продолжи со читање “Ajvar / Ajver, makedonski kavijar”

Imam bajaldi

Mojot prv objaven recept beše tokmu ovoj, negde 2012 godina, koga se pojaviv na fb…
Taka ubavo i detalno sum go opišala, pa i denes si go koristam istiot tekst, sekade kade go objavuvam.
Ne mi beše važno da go objavam ručekot, naprotiv, receptot beše vo prašanje, zašto znaev deka e unikaten i sakav da go podaram na site.

Продолжи со читање “Imam bajaldi”