Тиквици со бунгур

Тиквици со бунгур
Тиквици со бунгур

Тиквици на сто начини 🙂
Разноврсноста ја краси нашата трпеза, а и нашето здравје.
Овој пат подварени и полнети со бунгур, помешан со зеленчук.

Состојки

 • тиквички
 • по потреба бунгур
 • пиперки
 • морков
 • сол, бел бибер
 • зејтин
 • магданос

Постапка

 1. Тиквиците се сечат како чашки, се длабат. Тоа што е вишок од средувањето на чашките, се сече на коцки.
 2. Се зоврива солена вода и тиквичките чашки се варат, но не треба да се преварат.
 3. Се вари бунгур во посолена вода.
 4. Пиперките и морковот се сецкаат и заедно со издлабеното и тиквичките коцки, се пржат.
 5. Се додава сварениот бунгур и зачини.
 6. Тиквичките се полнат и се сервираат.

Прекрасно свежо мезе, оброк летен, предјадење, како сакате.

Пријатно!

Тиквици со бунгур

Loading Facebook Comments ...

Напишете коментар