Печурки

Печурки
Печурки
630views

 

Ете денес набрзинка да напишам еден едноставен рецепт, но многу важен. Печурките ни станаа придружна храна и нé инспирираат да ги подготвуваме на свој начин, по рецепти од светот или секогаш со подлога од традицијата, ех, пиперките затоа се овде. Ова е еден од моите начини.
Секако ќе следуваат разни рецепти.
Некои ги варат, некои ги пржат, како и да е, мене многу ми е важен изгледот на печурките.
Не можам да јадам црни печурки, веднаш велам ааа, станале џигер, ми се има случено и мене…
Изгледот на печурките мами, треба да си останат лични, нема што…

Состојки

 • 500 гр печурки
 • 1-2 црвени пиперки (може и сува)
 • лук
 • магданос
 • сол, црн пипер, по желба сушен зачин
 • зејтин

 

Постапка

 1. Во светот печурките не ги мијат, ги бришат, ама ајде де, не сум се осмелила! Вие како сакате.
  Ако се големи, расечете ги на крупно.
 2. Исецкајте пиперки, пржете ги на зејтин.
 3. Печурките се пржат на силен оган, всушност треба да се потпечат на рингла, да добијат боја и да не ја губат водата, овој рецепт е таков. За почеток, пржете ги одделно за да ги контролирате полесно, а потоа можете заедно.
 4. На крај, се додава лукче, се пржи и тоа малку, зачини и магданос.

Целта е да се потпечат печурките, тогаш имаат убав изглед. Ги комбинираме по желба, добредојдени се секогаш. Овој рецепт е базичен, следуваат многу надградби.

Добар апетит!

You may also like

Loading Facebook Comments ...

Напишете коментар