Сарма полиена со јајца и кисело млеко

 

Еве го другиот рецепт за сармата од штавељ или блитва, а првиот може да го видите овде.

Сега искрено и не го знам точниот рецепт, ниту побарав, си направив по мое, со јајца и кисело млеко.
Преубава испадна, прв пат правам вака.

Значи кога се пече сармата како на претходниот рецепт, при крај  се матат јајца, зависи од тавата, се додава киселото млеко, се меша и се полива врз сармите. Се запекува до саканата боја.

(Е мене ми пркна, фркна малку, оти многу замоабетисана бев на фб 🙂 )
Ептен декоративна ми излезе, а за вкусна, се знае, превкусна!
Следната ќе биде само со кисело млеко!
Пријатно!

Продолжи со читање “Сарма полиена со јајца и кисело млеко”