Пилав – пиљаф

Имаме толку многу рецепти за ориз, а и старите ги подновуваме…
Мене ми е омилено јадење, посебно нашиот ориз.
Во Струмица, оризот подготвен на овој начин го нарекуваме пиљаф. Всушност тоа значи ориз -пилав или пилаф на турски, но овој збор го користиме само за рецептот ориз и фиде во солена варијанта.
Вчера си поиграв малку и направив модерна варијанта, всушност уште едни Ивини момички.

Други варијанти на Ивини момички може да видите овде и овде.

Овие декорации навистина се прават брзо, само ви треба еден цилиндер, ништо друго.
Можете да направите од мала конзерва, отворете ја од горе и одоздола и може да ви користи.
Цилиндерот се става во чинивче и се полни, еден ред ориз, па магданос, па ориз со фиде, пак ориз.
Кога е преполно, се притиска оризот, а со другата рака цилиндерот се подига нагоре. На чинивчето останува оваа убавина 🙂
Сега да се вратиме на пиљафот, најомилениот ориз на Ива, децата многу го сакаат, зашто крцка…
Класичниот рецепт е варен ориз полиен со врел зејтин што има преубав вкус. Јас го правам малку поинаку, а се добива истиот ефект…
Знаете, со кочанскиот ориз е вистинакиот вкус, со другите видови, вкусот е гол…

Продолжи со читање “Пилав – пиљаф”

Најновите Ивини кошнички

 

Оваа година решив да направам розева кошничка, па направив две, една помала, друга поголема.

Тестото е розево од цвекло, поточно сокот од цвекло, па немав доволно, потоа ставав и блендирано цвекло.

Многу понежни се во природа, сепак сум задоволна, здравје, поубави догодина 🙂

Основниот рецепт може да го видите овде и овде.

Продолжи со читање “Најновите Ивини кошнички”

Кошничка од тесто со салата

Кошничката за која веќе има рецепт овде, полна со салата од јајца.

Продолжи со читање “Кошничка од тесто со салата”

Кошничката од лани

 

Кошничките од тесто стануваат актуелни за Велигден, а и јас си реков дека ќе си правам кога ќе можам…Минатата година ја правев оваа Ивина кошничка.

Продолжи со читање “Кошничката од лани”

Кошничка од тесто

Ивините кошнички како и милибродот или козињакот ми се најважни за Велигден, редовно ги правам.
Кошничките се нова мода, а без милиброт или милиброд, не може да се замисли Велигден…
Уште ги чувствувам милибродите на мајка ми со сите можни мармалади, меки и мирисни…
Ќе ги постирам веќе објавените од фб страницата, а потоа новите 🙂

Продолжи со читање “Кошничка од тесто”

Ивини тортици

 

Тортиците сум ги правела 2014 година, не сум ги објавила никогаш како и многу други рецепти.

Направени се од пченица, ореви и слатко од портокал.

Здрав десерт, но и оброк за време на пости.

Продолжи со читање “Ивини тортици”

Бели Ивини чоколатца

 

Чоколатцата ги направив во 2014 год. февруари и не сум ги повторила, а преубави се. Искомбинирав рецепт за фил од  Даниела Џогова, кој е баш по мој вкус.
Јас си пишувам од кој ми е рецептот и секогаш сум благодарна, ако било во групи каде се знаеме и почитуваме, името обавезно си го чувам…
Инаку, се сеќавам дека ме прашуваа за калапот, мислејќи дека ми е од овде. Дури некни видов ваков калап овде, а тогаш си го бев купила од Мк, од Бит пазар. Всушност, се сеќавам правев еден преубав колач, па и чоколатцата во исто време. Сум ги сликала бајаги, така беше во тоа време 🙂

Продолжи со читање “Бели Ивини чоколатца”

Ivina pogača sončogled

Pogačata ja pravev vo dekemvri, ja čuvav da ja objavam sega, preubava e, razlistana, vkusna. Moram da vi kažam deka prv pat koga ja pravev beše so gotovo lisnato testo, nemav trpenie, odlična izleze i togaš. Sega malku ja “komplicirav”, no zadovolna sum mnogu. Продолжи со читање “Ivina pogača sončogled”

Ivini bombici so lokum

Ušte edni bombici, ovoj pat so lokum i crno čokolado…Poveke detali za bombicite možete da pročitate ovde. Moite količini ne se golemi, no vie možete da si napravite dupli dozi, na lice mesto da menuvate, dodavate, doteruvate, barem bombicite go trpat toa i ne može da se zgreši. Znači slobodno stavete vo eden pleh ona što imate, ona što sakate na vkus, promešajte, zamesete i samo ke vi se kaže što nedostasuva, ako ne možete da napravite bombici. Probajte na vkus i doterajte si go istiot. Продолжи со читање “Ivini bombici so lokum”

Ivin kolač so brusnici i bademi

 

Kolačot e vsušnost komisbrot vo prekrasna kombinacija na brusnici i bademi. Rekov deka komisbrot sega redovno ke pravam, što zaradi novite kalupi, što zaradi prekrasniot vkus…
Ke dojdat na red i drugi kolači, sakam što poveke da napravam, no tolku se može sega, vo ovoj period…
Продолжи со читање “Ivin kolač so brusnici i bademi”