Ивин овошен сладолед

Ивин овошен сладолед

И за најголемите горештини има лек 🙂
Нит е сладолед, нит е некој десерт, а сепак е преубаво, превкусно и многу, многу корисно за здравјето!
Пасирано овошје, без шеќер, без никакви додатоци, малку смрзнато, гарантирано разладување!
И што е најважно, права витаминска бомба!

 

Состојки за 1 особа

 • 1 јаболко
 • 1 портокал
 • 2 киви
 • 1 нектарин
 • топче диња
 • ливчиња бадем
 • малку афионово семе
 • малку цимет

Постапка

 1. Измиеното и излупено овошје, испасирајте го во посебни садови.
 2. Отстранете го сокот, испијте го 🙂
 3. Јаболкото измешајте го со цимет.
 4. Ставете го на дното од чаша за сладолед и смрзнете го малку.
 5. Направете така и со другите овошја, по бои, по желба…
 6. На крај украсете, додадете ливчиња бадем, афионово семе, ливчиња мента…

Не треба да е целосно смрзнато, само кратко, само колку да ве разлади…

Свежо овошје, свежо разладување 🙂

Ивин овошен сладоледИвин овошен сладолед Ивин овошен сладолед Ивин овошен сладолед

Ивин овошен сладолед

 

 

Loading Facebook Comments ...

Напишете коментар