Лосос со бел сос

 

Еднаш до два пати неделно, риба, беше и е советот, за добро здравје…

Еве еден рецепт за убав неделен ручек.

Состојки

 • лосос
 • маслиново масло

Сос

 • тартар сос
 • мајонез
 • лимонов сок
 • рузмарин
 • маслиново масло

Постапка

 1. Лососот се мие, се суши и сече на парчиња.
 2. Се пржи на среден оган од сите страни.
 3. Се подготвува сосот, се меша тартар сосот со лимонов сок, масло и со мајонез.
 4. Се додава рузмарин и се прелива врз лососот.

Тартар сосот го имав готов, всушност го имаме како и мајонезот во туба, но може и сами да го направите. Додадов мајонез за да не доминира киселкастиот вкус од краставичката, а со лимонот го добив она што ми требаше. Го комбинирав со печениот компир. Едноставно, брзо, здраво.

Повелете!

Loading Facebook Comments ...

Напишете коментар