Тиква и ориз, печена тава

 

Јас сум од оние кои баш не сакаат печена тиква како десерт, никако не ја засакав така печена и затоа секогаш ја правам со млеко и ванили во вид на фил за баници, пити. Ова сум го кажала многу пати, да си повторам 🙂
Но ми беше предизвик да направам некоја тава во солена варијанта. И така, одамна, се роди оваа преубава тава која многу ја сакаме. Ви ја препорачувам 🙂

Состојки

 • 1 кг. тиква
 • 250 гр. ориз
 • 2-3 пиперки
 • 250 гр. свинско чадено
 • 3 чешниња лук
 • 1 кора од лимон
 • сол, зејтин, црн пипер, сушен зеленчук, ким

Постапка

 1. Излупете ја тиквата и исечете ја на коцки
 2. Исечете ги на коцки пиперките, чаденото свинско, лукчињата, кората лимон
 3. Испржете ги коцките тиква и при крај додадете ги пиперките и лукчето
 4. Префрлете ги во земјана тава, по можност
 5. Додадете го месото, оризот, коцките лимон
 6. Ставете зачини, сол, црн пипер, сушен зеленчук, ким
 7. Додадете малку зејтин и врела вода
 8. Печете околу половина час

Тиквата треба да не е блага, но кората од лимон секако ќе си ја заврши работата. Може да ја направите и посна или со друг вид месо. Сличен рецепт веќе има објавено, во посна варијанта, може да го видите овде.
Здраво јадење, брзо се прави, а и вкусно 🙂
Пријатно!

 

Loading Facebook Comments ...

Напишете коментар