Тиквици со кашкавал

Тиквици со кашкавал, tikvici
Тиквици со кашкавал, tikvici

Едноставни, брзи и секогаш на трпезата, во разни комбинации…

Состојки

 • тиквички
 • пиперки
 • лук
 • сол, црн бибер, буковец, триена сол, по желба, магданос
 • кашкавал
 • мајонез сос
 • маслиново масло

Постапка

 1. Тиквиците се сечат по должина, се длабат и се редат на хартија или во тавче.
 2. Внатрешноста се сецка, се сецка и пиперката, се пржат кратко, се додава лукче и зачините.
 3. Потоа тиквиците се посолуваат, се полнат и се печат.
 4. При крај на печењето, одозгора се додава рендан кашкавал, малку мајонез помешан со кисело млеко и се допекува.

Летно превкусно јадење, може да биде и посно.
Пријатно!

 

Тиквици со кашкавал

Loading Facebook Comments ...

Напишете коментар