Џем од кајсии со малку шеќер

Е најпосле, мојот омилен џем да го имам со мискимбрето 🙂

Уште е време за кајсиите, нели…

Продолжи со читање “Џем од кајсии со малку шеќер”

Слатко од кајсии

Одморив ден-два, продолжувам 🙂

Кајсиите многу ги сакам, посебно печени во тесто, торта, зашто стануваат уште поубави. Ако се премногу благи, при печењето стануваат красатки, мераци.

Продолжи со читање “Слатко од кајсии”

Ивин колач со кајсии и фстаци

 

Кајсиите со фстаци ми се омилена комбинација, што заради боите, што заради вкусот.
Сакав едноставен и брз колач, со старински лик и вкус, и го направив.
Презадоволна сум, иако користев поголем калап, немам некој голем избор на такви работи овде. Колачот ширеше прекрасна арома низ цело маало.

Продолжи со читање “Ивин колач со кајсии и фстаци”

Колач со кајсии

И аронија и бадеми, не само кајсии 🙂
Периодов ми се уарнија овие прекрасни старински колачиња со сезонско овошје, ммм, нема поубав вкус и арома, нема!

Продолжи со читање “Колач со кајсии”

Кајгана со џем од кајсии, совршена комбинација

Комбинациите на храна од здравствени причини се многу важни, следете ги, но има нели и комбинации на јадења кои некои луѓе си ги прават од мерак. Е една таква комбинација е токму оваа, едноставна, а моќна 🙂

Продолжи со читање “Кајгана со џем од кајсии, совршена комбинација”

Џем од кајсии со семки

Минатата година објавив џем од кајсии на мојата ФБ страница Со љубов, за вас. Веднаш потоа, го направив и по овој рецепт, а некни, во неделата,  направив повторно, овогодишен…

Продолжи со читање “Џем од кајсии со семки”

Kolac so kajsii i nektarini

Eve eden brz kolač i mnogu lesen za podgotovka. Vi treba nešto ovošje i jajca, a za drugoto, sekako imate vo frižiderot. Receptot go podgotvivme zaedno so maž mi, celosno, duri i vo preveduvanjeto i objavuvanjeto.
Ova e prviot recept koj go objavuvame na 3 jazika, se nadevam brzo ke gi prevedeme i drugite.
Ve molime za razbiranje dokolku pravime greški.

Продолжи со читање “Kolac so kajsii i nektarini”