Солена пита од кори / јуфки

Ова ќе му дојде како солен млеченик, така нешто. Корите или јуфки, може да се направат и како десерт, и како баница, пита, како сакате. Мојот млеченик кој редовно го правам е благо-солен, во средина благ, по краевите солена кора со сирење, рецептот може да го видите овде. Тоа е стар струмички рецепт, а се прави и само благ, без солена кора, ќе следува рецепт.

Продолжи со читање “Солена пита од кори / јуфки”

Солена тортица

Знаете дека жива се потресувам кога се фрла храна, на толку гладен свет, не разбирам!
Затоа имам и рецепти “од она што ќе остане”.
А за гладните, многу болна тема, да се надеваме дека ќе дојдат подобри времиња, да се надеваме, откако не сме во можност целосно да го смениме животот на Планетата…
Но можеби можеме малкуцка, секогаш да помогнеме!

Продолжи со читање “Солена тортица”

Тиква и ориз, печена тава

 

Јас сум од оние кои баш не сакаат печена тиква како десерт, никако не ја засакав така печена и затоа секогаш ја правам со млеко и ванили во вид на фил за баници, пити. Ова сум го кажала многу пати, да си повторам 🙂
Но ми беше предизвик да направам некоја тава во солена варијанта. И така, одамна, се роди оваа преубава тава која многу ја сакаме. Ви ја препорачувам 🙂

Продолжи со читање “Тиква и ориз, печена тава”

Ivina pogača sončogled

Pogačata ja pravev vo dekemvri, ja čuvav da ja objavam sega, preubava e, razlistana, vkusna. Moram da vi kažam deka prv pat koga ja pravev beše so gotovo lisnato testo, nemav trpenie, odlična izleze i togaš. Sega malku ja “komplicirav”, no zadovolna sum mnogu. Продолжи со читање “Ivina pogača sončogled”