Тавче грав со спанаќ

588views

Спанаќот го имаме овде преку цела година, речиси, но ми се случило да нема неколку денови, баш кога најмногу ми треба 🙂
И ова јадење не сум го правела порано, но ете затоа го имаме интернетот.
Дали така сите го прават, не знам, но најчесто знам да го направам кога ќе ми остане грав. Тогаш е ептен брзо, се загрева тавчето со грав во рерна, но треба да е малку воденесто. Кога ќе почне да врие, се додава спанаќот, исецкан, и се допекува. Продолжи со читање “Тавче грав со спанаќ”

You may also like

Пролетен просеник

1.3kviews

Претпоставувм, рецепт за просеник имате сите, т.н. проја. Мојот рецепт е негде од 80 те години на минатиот век, кога почнавме да ја употребуваме палентата.
До тогаш рецептите за просеник беа со пченкарно брашно, може и без јајца, посни или не, беа поинакви, а сега се враќаат во мода од здравствени причини…

Продолжи со читање “Пролетен просеник”

You may also like

Јагнешка каварма со спанаќ и ориз

846views

 

Еве една јагнешка тава која се прави брзо. Потребно е јагнешко филе кое се пржи кратко, сочно и меко е, на скара или грил тава, преубаво е.

Продолжи со читање “Јагнешка каварма со спанаќ и ориз”

You may also like

Полнети пиперки со грав и спанаќ

268views

Една вкусна варијанта на грав, може од конзерва, но може и домашно подготвен, како сакате.

Велам секогаш имаме периоди кога многу брзаме, а ни треба баш овој ручек 🙂
Затоа, припомогнете си, користете што може, во служба на брзиот ритам на времето.

Продолжи со читање “Полнети пиперки со грав и спанаќ”

You may also like

Риба со компир и спанаќ

248views

 

 

Знаете дека е потребно да се јаде често риба, еднаш до два пати неделно, велат сручните лица.   Колку тоа го практикуваме, зависи од многу причини, но секако советот е добар.

Продолжи со читање “Риба со компир и спанаќ”

You may also like

Потпечен леб

508views

 

Лебот наш насушен, често го месам дома сама, понекогаш во пекачот за леб-комплетна услуга, а и купуваме, има убав леб овде. Никако не можам да јадам топол леб, освен корката, па така најчесто дома имаме леб кој не е денешен. И најчесто го ставам кратко во рерна пред  јадење, најубав ми е така, исечен на крупно, крцкав.
Оваа убавина не е никаква креација, се прави за 10 минути.
Правев набрзина, сечев покрупно, немав време, а излезе баш вкусно… И корисно 🙂 , го искористив лебот, спанаќот, а може да се искористи по желба тоа што имате дома. Воопшто не се раководете од рецептот, направете си по ваш вкус. Доколку ви се допаѓа, еве рецепт…за секој случај 🙂

Продолжи со читање “Потпечен леб”

You may also like

Сукан Зелник-Крашник со сирење и спанаќ

1.9kviews

 

Кај нас најчесто се прават баници, но исто така се прават и зелници кои ги викаме крашници.
Ова е малку модернизиран крашник, но во основа е струмичкиот рецепт од кој имам инспирација.

Наоколу се става брчкани кори врз една поголема, по желба фил, големата кора се префрла преку крашниците, се мести како фалти или поинаку, а во средина се става фил по желба. Тоа е крашник, а ова е една варијанта.

Продолжи со читање “Сукан Зелник-Крашник со сирење и спанаќ”

You may also like

Gibanica mafini

1.1kviews

Go stavam naslovot onaka kako go vidov receptot i se vooduševiv, no go napraviv po moe, dozite gi  namaliv, dodadov spanak i muskatno orevče…
Video so Milica, mlada domakinka, no mnogu umešna…
I se razbira, mene me privleče domakinlakot, mislata za hranata, onaka kako i jas ja imam…

Sum rekla deka nikogaš restoranite ne mi značele ništo, iako sum bila impresionirana ponekogaš…
Domašnata kujna nitu eden restoran ne može da ja zameni, sepak čest na onie koi držat do kvalitetot!
Продолжи со читање “Gibanica mafini”

You may also like

Pogača cvetovi

2.2kviews

Dobivam mnogu poraki od mladi posebno, me prašuvaat za receptite…
Mnogu često ne možam da im odgovoram vednaš, se slučuva i posle nekolku denovi da možam, a barale iten sovet… Žalam što docnam volku, ušte sum vo haos od novi i stari recepti…
Продолжи со читање “Pogača cvetovi”

You may also like