Ивини колачиња со модри сливи

Кога бевме мали, мајка ми често печеше сливи со ореви.
Може да биде прекрасно слатко, но исто така и преубави колачиња, ем без речиси никаква работа, а многу вкусни.

Кога се брзате, и немате време да се посветите на кујната, е тогаш се добредојдени, а посебно добредојдени за младите вработени мајки.

Се сеќавам кога Ива беше мала, печев сливи со ореви и јас, само ете, таа генерација ги збогативме колачите и со шлаг, што им дава уште поубав вкус, иако и без шлаг се со посебен вкус.

Состојки

 • модри сливи
 • јатки ореви
 • мелени ореви
 • шеќер по желба
 • канела
 • шлаг

Постапка

 1. Сливите се мијат и чистат од коски.
 2. Во средина се става jatka орев и малку мелени ореви, помешани со канела.
 3. Одозгора се посипува шеќер по желба.
 4. Се ставаат на хартија во тавче и се печат.
 5. Потоа се ладат и се сервираат со шлаг.

Преубави колачиња, едноставни, а со арома која потсетува на детството.
Слободно аранжирајте ги по ваш вкус, јас ги направив на овој начин.

Пријатно!

 

Loading Facebook Comments ...

Напишете коментар