Модар патлиџан со пире во 3 бои

Одлично, богато мезе, една од моите комбинации. Овој пат со пире во 3 бои, и за око сервирано и на вкус, преубаво беше 🙂

Состојки

 • модар патлиџан
 • пире од компири
 • сок од цвекло
 • лукче
 • свежо нане
 • ајвар
 • кисели краставички
 • кашкавал
 • маслинки
 • мајонез

Постапка

 1. Патлиџаните се печат на тркалца, а постапката може да ја видите овде.
 2. Се варат компири за пире.
 3. Пирето се разделува во три чинивчиња.
 4. Во првата се става сок од цвекло и пресиран лук, се размешува.
 5. Во втората се става свежо нане ситно сецкано и малку ајвар.
 6. И во третата се става кисели краставички, маслинки, кашкавал, мајонез.
 7. Се редат на спратови, патлиџан, фил, се додека може да се реди.
 8. Најдобро е да се прават директно на садот за сервирање, да не се расипат при поместувањето.

Може да си ставите други ваши состојки, ваша комбинација 🙂

  

You may also like

Loading Facebook Comments ...

Напишете коментар