Пиперки со урда, летно мезе

Пиперки со урда, летно мезе
Пиперки со урда, летно мезе

Една поедноставна варијанта, пиперки со урда, без јајце, со лук и буковец е одлично мезе во летните горештини. Можете да комбинирате со тиквички, модар патлиџан, колбаси или ќофтиња…

Состојки

  • пиперки
  • урда
  • буковец
  • лук
  • магданос
  • сол

Постапка

  1. Пиперките треба да се за пржење, најпогодни се, им се чистат чушките, односно дршките и семето.
  2. Урдата се посолува, се додава буковец, пресиран лук и магданос.
  3. Пиперките се посолуваат и се полнат со зачинетата урда, може да додадете што сакате, а затворете со парче лепче.
  4. Се пржат или печат во рерна, по желба.

Мезе за мерак 🙂

 

 Пиперки со урда, летно мезе

 

You may also like

Loading Facebook Comments ...

Напишете коментар