Ивини бомбици од палента

 

Палентата, кога дојдов овде, веднаш ја прекрстив, полента се вели. Не сум си го заборавила јазикот, таман работа, но ете палентата, лесно стана полента.

Продолжи со читање “Ивини бомбици од палента”

Бомбици од урда

Подготвувајќи ја летната даска, сакав да направам мали бомбици, солени, онака мераклиски, но и здрави. Изборот падна на оризови, со палента и со урда.

Продолжи со читање “Бомбици од урда”

Бомбици од ориз и мелено месо

Бомбици од ориз имам одамна објавено, но како по обичај, на блогот, прво од поновите почнувам. И солени и благи, мене ми се превкусни. Ги правев со зеленчук, со слатко од дуњи чинам беше, убавини, ги имам на страницата “Со љубов, за вас”.

Ќе се потрудам да ги поставам овде и нив, брзо.
Овие се солени, со мелено месо.

Продолжи со читање “Бомбици од ориз и мелено месо”

Ivini bombici so ribizla

Dobredojdojdovte!

Blogot bidna, odnosno najgolemiot del, a mojot prv recept ovde, go vnesov na 2 avgust 2016 god…
Neka ni e napomoš Sv. Ilija!

Bombicite gi posvetuvam na mojata Iva so Angelite, kako i mnogu drugi recepti što sleduvaat <3
Mnogu ke me raduva ako go sočuvate receptot i redovno gi pravite bombicite, ke se raduvam ako pravite po nešto i od drugite recepti i ke vi bidam blagodarna mnogu 🙂

Bombicite se pravat ednostavno i brzo, no se mnogu efektni i prekrasni na vkus. Biserčinjata od ribizla im davaat poseben vkus na bademite i biskvitite.
Vkusni i dekorativni 🙂

Sledete me dokolku vi se dopagaat receptite, no zirnete i vo Blog, ke ronam po nekoe zborče 🙂 Продолжи со читање “Ivini bombici so ribizla”