Колач со сливи и ореви

Во сезоната на сливите, еден колач, преубав, превкусен, старински.
Е, само што ми се случи да немам прашок за пециво, ееех, мене тоа да ми се случи…

Продолжи со читање “Колач со сливи и ореви”

Ивин колач со кајсии и фстаци

 

Кајсиите со фстаци ми се омилена комбинација, што заради боите, што заради вкусот.
Сакав едноставен и брз колач, со старински лик и вкус, и го направив.
Презадоволна сум, иако користев поголем калап, немам некој голем избор на такви работи овде. Колачот ширеше прекрасна арома низ цело маало.

Продолжи со читање “Ивин колач со кајсии и фстаци”

Ивин колач со вишњи

Често знам да речам, некои рецепти не стасувам да ги објавам зашто си правам разни варијанти и ете така ќе остане необјавен тој, а варијантите секако имаат предност и поголем предизвик ми се 🙂

Продолжи со читање “Ивин колач со вишњи”

Лесно колаче со праски

Овие традиционални тортички се најубави за сезонско овошје, експресни, лесни, воздушести, освежителни…

Продолжи со читање “Лесно колаче со праски”

Колач со кајсии

И аронија и бадеми, не само кајсии 🙂
Периодов ми се уарнија овие прекрасни старински колачиња со сезонско овошје, ммм, нема поубав вкус и арома, нема!

Продолжи со читање “Колач со кајсии”

Бакина торта-мамина торта

 

Се сеќавате ли на Бакина торта? Имаше и друго име, мрсна торта, па црна торта. Веројатно имињата доаѓаат од многу стари времиња кога денешните торти не биле се уште во мода, туку токму ваквите суви торти најмногу се правеле дома.
Името бакина торта, секако не е бабина торта. Рецептот ми е од тетратката на мајка ми, пишуван во 50-тите години од минатиот век. Таа тетратка е полна со рецепти кои постоеле и порано, но тогаш имало курс за готвење во Струмица, само неколку жени го посетувале, се сеќава мајка ми и ете имаме едно богатство кое ми значи многу. Продолжи со читање “Бакина торта-мамина торта”