Тиквици и патлиџани со печурки

687views

Еден вид летна долма, полнети тиквици и модри патлиџани, со печурки.
Ако не сакате месо, печурките се одлична замена, како што знаете.

Едноставен рецепт, но многу вкусно. Тогаш кога ги правев, имав и округли мали патлиџани, кои не се лоши, на вкус се поразлични и им треба подолго готвење. Навики, вкусови…

Продолжи со читање “Тиквици и патлиџани со печурки”

You may also like

Ѓувечиња

269views

 

Ѓувечиња се овие мали тавчиња, а ние велиме маленки земјани тавички 🙂
Како и да се нарекуваат, многу го сакам вкусот на јадењето од нив.

Продолжи со читање “Ѓувечиња”

You may also like

Модар патлиџан со ајвар и павлака

326views

Ако имате уште од стариот ајвар, време е да го потрошите, иако не верувам дека ви останал 🙂 Јас правам по малку, па морам после да се докупувам. На тема модриот патлиџан, уште по некој рецепт низ годините 🙂

Продолжи со читање “Модар патлиџан со ајвар и павлака”

You may also like

Модар патлиџан со пире во 3 бои

323views

Одлично, богато мезе, една од моите комбинации. Овој пат со пире во 3 бои, и за око сервирано и на вкус, преубаво беше 🙂

Продолжи со читање “Модар патлиџан со пире во 3 бои”

You may also like

Пинџур од модар патлиџан со кисело млеко

1.1kviews

Многу рецепти, многу фотографии, се трудам да ги најдам сите сезонски кои не се објавени…

Продолжи со читање “Пинџур од модар патлиџан со кисело млеко”

You may also like

Посен рататуј

495views

Во семејството на маж ми, рататуј се правел со мелено месо, модар патлиџан, тиквица, домати и пиперки, кромид и лук, на коцки, варено на рингла.Така си сакале, како јанија…

Продолжи со читање “Посен рататуј”

You may also like

Богата летна салата

593views

Од летните салати, тиквиците, модрите патлиџани и пиперките ни се најчесто на трпезата, покрај доматите и краставичките. Салатата е здрава, вкусна, богат вкус!

Продолжи со читање “Богата летна салата”

You may also like

Розе ролатчиња од патлиџан

246views

Модриот патлиџан или црн патлиџан, па и плав, син, многу имиња има кај нас.
Ама и многу се готви. Старински јадења, нови јадења… Сто варијанти! И преку сто!

Продолжи со читање “Розе ролатчиња од патлиџан”

You may also like

Пролетна посна тава

451views

 

Еве една тава која ја правиме со мерак, на прагот на пролетта… Едноставна, а колоритна и… Откријте!

Продолжи со читање “Пролетна посна тава”

You may also like

Pinđur so modar patliđan

1kviews

Ovoj pinžur po doma go narekuvame maliđano, iako vistinskiot recept ne sum go poglednala, nikogaš. Go pravam po moe, vo nekolku varijanti.
Ednostavno, brzo, a modriot patližan e mnogu zdrav, toa znaete…
Beše mnogu odamna koga tatko mi me nauči kako da kupuvam ubav patliđan…
Zavisi za što ti treba, ja biraš i formata i goleminata…
Продолжи со читање “Pinđur so modar patliđan”

You may also like