Снежни колачиња

После една долга пауза, еве ме повторно. Беше и би селидба 🙂 Срцето на место, живи здрави, ќе раскажуваме долго, долго…

Продолжи со читање “Снежни колачиња”

Колач со кајсии

И аронија и бадеми, не само кајсии 🙂
Периодов ми се уарнија овие прекрасни старински колачиња со сезонско овошје, ммм, нема поубав вкус и арома, нема!

Продолжи со читање “Колач со кајсии”

Пралини на мој начин

Се сеќавате на белиот комисброт? Е денес си правев нешто слично, а различно.
Воодушевена сум, ќе следува рецептот, ама за да го натокмам како сакам, морав да си направам и пралини!

Продолжи со читање “Пралини на мој начин”

Оригинална Васина торта

 

Кој растел со Васина торта, знае дека нема поубава!
Добро, потоа се појавија чоколадната и Загребачката, па сите други по ред, Реформ, Добош, Бомба…
Јас си останав верна на овие три класични торти и се разбира овошната класична. Продолжи со читање “Оригинална Васина торта”

Кадаиф

Покрај  дроб сармата, традиционално, правиме и кадаиф. Прочка без кадаиф не бива, велат.

 

Ама велат кога се старее, почнуваме да живееме во минатото и зборуваме само за минатото…
Точно е, како натежнуваат годините, така новото време, тешко ни паѓа. највиталните се прилагодуваат некако, но сигурно ова не е наше време!
Ова е време на младите, како што во мојата младост, наше беше времето… Продолжи со читање “Кадаиф”

Ivini bombici so ribizla

Dobredojdojdovte!

Blogot bidna, odnosno najgolemiot del, a mojot prv recept ovde, go vnesov na 2 avgust 2016 god…
Neka ni e napomoš Sv. Ilija!

Bombicite gi posvetuvam na mojata Iva so Angelite, kako i mnogu drugi recepti što sleduvaat <3
Mnogu ke me raduva ako go sočuvate receptot i redovno gi pravite bombicite, ke se raduvam ako pravite po nešto i od drugite recepti i ke vi bidam blagodarna mnogu 🙂

Bombicite se pravat ednostavno i brzo, no se mnogu efektni i prekrasni na vkus. Biserčinjata od ribizla im davaat poseben vkus na bademite i biskvitite.
Vkusni i dekorativni 🙂

Sledete me dokolku vi se dopagaat receptite, no zirnete i vo Blog, ke ronam po nekoe zborče 🙂 Продолжи со читање “Ivini bombici so ribizla”