Пинџур од модар патлиџан со кисело млеко

Многу рецепти, многу фотографии, се трудам да ги најдам сите сезонски кои не се објавени…

Продолжи со читање “Пинџур од модар патлиџан со кисело млеко”

Сарма полиена со јајца и кисело млеко

 

Еве го другиот рецепт за сармата од штавељ или блитва, а првиот може да го видите овде.

Сега искрено и не го знам точниот рецепт, ниту побарав, си направив по мое, со јајца и кисело млеко.
Преубава испадна, прв пат правам вака.

Значи кога се пече сармата како на претходниот рецепт, при крај  се матат јајца, зависи од тавата, се додава киселото млеко, се меша и се полива врз сармите. Се запекува до саканата боја.

(Е мене ми пркна, фркна малку, оти многу замоабетисана бев на фб 🙂 )
Ептен декоративна ми излезе, а за вкусна, се знае, превкусна!
Следната ќе биде само со кисело млеко!
Пријатно!

Продолжи со читање “Сарма полиена со јајца и кисело млеко”

Јагнешка каварма со спанаќ и ориз

 

Еве една јагнешка тава која се прави брзо. Потребно е јагнешко филе кое се пржи кратко, сочно и меко е, на скара или грил тава, преубаво е.

Продолжи со читање “Јагнешка каварма со спанаќ и ориз”

Елбасан тава

Дојде времето за јагнешко месо…Го подготвувам на повеќе начини, го сакаме…
Но никако не можам да разберам какво е тоа јагнешко без масно? 🙂
Е такво е и се продава на грамчиња, 15о гр, 226 гр.Чудо! Нејсе, имало чаре и за него, во некои месари може да се најде како што сме навикнати, а има и во кланиците 🙂 Продолжи со читање “Елбасан тава”

Домашна урда

 

Во странство нема урда, можеби во некои балкански продавници, но не е како нашата. Немам некое знаење за урдата, но знам дека има два вида.

И така, благодарение на Интернетот, и затоа што овде нема, после многу километри потрага, ќе си правиш домче. Имам 3 рецепти за домашна урда.
Продолжи со читање “Домашна урда”

Свински кременадли со мајонез сос

 

Ако биде да биде, масно, не масно, убаво си е!

Ручекот од овој тип секогаш го нарекувам машки, зашто мажите не поминуваат баш многу време во кујна, а пржењето месо е ептен брзо… Иако има исклучоци, генерално е така. Е сега генерализациите не се добри, знам, но ајде нека биде мое мислење само…

Со каков мерак маж ми ги подготви, и тој како мене кога готви, не мрда од шпоретот или скарата…

Јас го смучкав сосот набрзина, па салатата и готов е ручекот! Или вечерата!

Продолжи со читање “Свински кременадли со мајонез сос”