Солена пита од кори / јуфки

Ова ќе му дојде како солен млеченик, така нешто. Корите или јуфки, може да се направат и како десерт, и како баница, пита, како сакате. Мојот млеченик кој редовно го правам е благо-солен, во средина благ, по краевите солена кора со сирење, рецептот може да го видите овде. Тоа е стар струмички рецепт, а се прави и само благ, без солена кора, ќе следува рецепт.

Продолжи со читање “Солена пита од кори / јуфки”

Лесно колаче со праски

Овие традиционални тортички се најубави за сезонско овошје, експресни, лесни, воздушести, освежителни…

Продолжи со читање “Лесно колаче со праски”

Мојот Пататник

 

Долго време овој рецепт веќе го вртам по дома, ги испробав сите можни варијанти кои ми паднаа на ум!
Е па вака почна приказната…

Продолжи со читање “Мојот Пататник”

Префинета пита

Ви ветив нешто ново, а тоа е аргентинска пита со еден фантастичен вкус.
Рецептот ми е од колешка од курсот по француски, Нури. Еден ден, драгата Нури која ни е највозрасната во групата, донесе пита, тенка, префинета, исечена на мали парчиња, преубава 🙂 .

Веднаш побарав рецепт, го стокмивме на многу јазици, а следниот час ми донесе точни дози. Веднаш ја направив, па уште еднаш, што да ви кажувам, пита над питите!
Добро сега, јас сум научена на тој благо-солен вкус во Струмица, но сите ја бендисаа!
За мене ќе остане баш тоа, префинета пита, благодарам Нури 🙂

Продолжи со читање “Префинета пита”

Topenica

 

Veke rekov deka pokraj toa što ke objavuvam recepti od strumičkata kujna, sakam čest da napravam i na drugi kujni od MK. Sakam čest da napravam i na švajcarskata kujna i na prekrasnite recepti od mojata svekrva…
Isto taka, sakam čest da napravam na nekolku moi prijatelki, vistinski virtuozi vo kujnata, nezamenlivi i nepovtorlivi, vistinski “borci” na Internet koi neumorno ja promoviraat našata preubava kujna <3
Продолжи со читање “Topenica”