Пиперки со урда, летно мезе

Една поедноставна варијанта, пиперки со урда, без јајце, со лук и буковец е одлично мезе во летните горештини. Можете да комбинирате со тиквички, модар патлиџан, колбаси или ќофтиња…

Продолжи со читање “Пиперки со урда, летно мезе”

Пиперки со урда во летна манџа

 

Овој летен ручек сите го правиме во разни комбинации и варијанти, едноставно, но вкусно.
Колку и да ни е топло, пржиме, нема шала 🙂
Една од варијантите…

Продолжи со читање “Пиперки со урда во летна манџа”

Ѓувечиња

 

Ѓувечиња се овие мали тавчиња, а ние велиме маленки земјани тавички 🙂
Како и да се нарекуваат, многу го сакам вкусот на јадењето од нив.

Продолжи со читање “Ѓувечиња”